מעצבת פנים: מתי, איך, כמה ולמה

בשעה טובה! החלטתם לבצע כמה שינויים בבית ואתם מבינים שתצטרכו קצת עזרה. אתם מתחילים לחפש שירותים אפשריים ומגלים שיש אנשי מקצוע שמתארים את עבודתם כמעצבי פנים בעוד שאחרים עושים הום סטיילינג.
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
איך לבחור מעצבת פנים

תוכן עניינים

בכתבה הבאה נעזור לכם לענות על שאלות חדשות כמו מה ההבדל בין עיצוב פנים להום סטיילינג וחשוב מכך, איזה מהשירותים האלה אתם צריכים ואיך לבחור מעצבת פנים לפרויקט שלכם.

מה ההבדל בין עיצוב פנים להום סטיילינג?

עיצוב פנים והום סטיילינג מפורשים לעתים קרובות כאותו הדבר, אך חשוב לדעת כי השניים נבדלים ושונים. אם אתם מתלבטים לאיזה סוג של עזרה אתם זקוקים בשביל תכנון שינויים בבית, עכשיו הכל יתבהר לכם.

תכנון דירת קבלן

מתחילים, עיצוב פנים

לימודים: עיצוב פנים הוא מקצוע הדורש לימודים ספציפיים והכשרה פורמלית. העבודה הכרוכה בדרך כלל כוללת לימוד צבע ובד, תכנון חלל, עיצוב רהיטים (פרטי נגרות וכו'), אדריכלות ועוד.

מה הן עושות: תפקיד מעצבת הפנים הוא תכנון, שיפוץ ועיצוב חללי פנים – החל מעיצוב התוכניות הראשוני ועד להצבת הביטוי הדקורטיבי האחרון. אפשר להיעזר במעצבת פנים בדירה חדשה מקבלן או לפני תהליך שיפוץ הבית.

עם מי הן עובדות: מעצבות פנים עובדות בשיתוף פעולה הדוק עם אדריכלים, קבלנים וכל בעל מקצוע הרלוונטי לעבודת הבנייה והשיפוץ. כל זה על מנת לסייע בהשגת המראה בו הלקוח חפץ.

אז מה זה הום סטיילינג?

מה הם עושים: הום סטיילינג מטרתו להיכנס לחדר ולהכניס בו חיים חדשים. עבור חללים חדשים, זה יכול לעזור ללקוחות להחליט על סגנון, לבחור פלטת צבעים, לרכוש רהיטים ולאבזר. פעמים רבות מביאים מומחי הום סטיילינג כדי לתקן שטח קיים שיש לשדרג או לארגן מחדש. עבודת הום סטיילינג טובה יכולה לשנות את ההרגשה והתחושה של חלל מקצה לקצה.

עם מי הם עובדים: מומחי הום סטיילינג עובדים עם יצרני רהיטים, חנויות לעיצוב הבית, רפדים ואנשי מקצוע אחרים בתעשייה.  

עיצוב סלון מודרני

עיצוב פנים לעומת הום סטיילינג

מעצבי פנים כשמם כן הם: מעצבים את חללי הפנים של המבנים: הזזת קירות, אינסטלציה, חשמל, תאורה, מיזוג, עבודות גבס ועוד. לצד עבודת תכנון המבנה, מעצבי פנים בעלי ידע בתכנון פרטי נגרות כגון ריהוט, מטבחים ואביזרים אחרים.

לעומת מעצבי פנים, אנשי מקצוע בעולם ההום סטיילינג יתמחו בהלבשת החללים באמצעות ריהוט ואקססוריז, שלעתים יכולים להוות תחליף זול יעיל וקל יותר מאשר תהליכי בנייה ושיפוץ מפרכים.

צריכים הום סטיילינג לבית? השאירו פרטים לתיאום שיחה

איך עובד תהליך עיצוב הפנים?

תוכנית דירת קבלן

שלב #1 – מניחים את אבני היסוד: התכנון

לפני שניגשים לתכנון החלל מומלץ להגדיר מה אנחנו רוצים ממנו. לא מעט מעצבים אוהבים לחשוב רק על יופי ואסתטיקה, אך לא פחות חשוב הוא פונקציונאליות החלל והאם הוא עונה על הצרכים שהגדרתם. בין אם זה מבחינת גילאים, תחביבים, צורך בפרטיות, העדפות סגנון וצבעים וכו'. שלב זה מטרתו להבין את כל הצרכים מהחלל. נגדיר את חלוקת הקירות בבית, מיקומי רהיטים, חשמל, אינסטלציה וכל הגדרה תכנונית שאתם צריכים.

ההמלצה שלנו בשלב זה היא לקחת את הזמן, להתחיל את התהליך כמה שיותר זמן לפני הדד-ליין של הקבלן או מועד השיפוץ. לוקח לא מעט זמן לעבד ולעבור על כל הפרטים בשלב זה (ויש הרבה פרטים).

שלב #2 – הטאצ' שלכם: פיתוח קונספט

לאחר אישור תוכנית העיצוב, מתחיל שלב פיתוח הרעיון. את הקונספט מעצבת הפנים תציג לרוב באמצעות לוחות השראה (Mood Boards) באתרים כמו פינטרסט או במצגות. לצד לוחות ההשראה תפקיד המעצבת לספק קונספט בכתב המבטא את הרעיונות והגישה העיקרית העומדת מאחורי פתרון התכנון המוצע. הצהרת הקונספט מלווה ברישומים המתארים את המיקום, האוריינטציה, הקצאת החלל, יחסי מרחב ופעילות ממגוון נקודות מבט, ערכות צבעים ופרטים חשובים אחרים של המוצע.

שלב #3 – מתחילים לקבל תחושה: הצגה

תכננו את החלל, גיבשנו קונספט הגיע הזמן לחבר את הכל לתוכנית/הדמיה. בשלב זה מעצבת הפנים מציגה עיצוב אחד או יותר בצורה של הצעה לבדיקה, משוב ואישור. ההצעה עשויה להיות מורכבת מ:

 • הצהרת קונספט העיצוב ושרטוטים רעיוניים תומכים, כולל תכניות רצפה מוגדלות המציגות מיקום רהיטים; לוחות המציגים צבע, חומרים וגימורים.
 • בהתאם להיקף הפרויקט, ההצעה עשויה לכלול שרטוטים נוספים, רישומי פרספקטיבה, רישומי צבע מלאים והדמיות מחשב.
 • אומדני עלות לפרויקט, כולל חומרים, עבודה ותשלום עבור שירותי תכנון.
 • מסגרת זמן המציגה את רצף האירועים ותאריך סיום מוצע.
הדמיה אדריכלית

שלב #4 – תכנון עיצוב סופי והגשת תוכניות

בשלב זה על מעצבת הפנים שלכם לספק תוכניות סופיות לאישור הקבלן. בדר"כ התוכניות אותן יש להגיש לקבלן יהיו: תוכנית בניה, תוכנית חשמל, תוכנית אינסטלציה, תוכנית גז, תוכנית מתזים (ספרינקלרים) ותוכנית פריסה.

שלב #5 – פטיש ומסמר: ביצוע

לאחר אישור התכנון הסופי, מגיע שלב הביצוע. בשלב זה דרשו מהמעצבת להגיע איתכם מספר פעמים לאתר הבניה לוודא שהתוכניות מבוצעות בשטח. טיפ מנצח: לא לוותר על מדידה של כל פרט ופרט בשטח!

שלב #6 – להלביש את החלל

תהליך הבניה הסתיים בשעה טובה – הגיע הזמן להלביש את החלל בריהוט ואקססוריז. לא כל מעצבת פנים מלווה את הלקוח עד לשלב זה, אך לא מעט מעצבים נותנים מעטפת שלמה ומלווים את הלקוח בשלב בחירת הריהוט, עבודות הנגרות השונות ובחירת האקססוריז לבית.

הום סטיילינג

באיזה שלב מומלץ לפנות למעצבת פנים?

מוקדם ממה שאתם חושבים- היא כנראה התשובה הטובה ביותר לשאלה זו. לעתים קרובות לקוחות פונים למעצבי פנים על מנת לקבל את שירותיהם לאחר שעבר הדד-ליין של הקבלן להגשת תוכניות או כבר במהלך שיפוץ הבית.

חשוב לזכור בין אם אתם בונים בית חדש לגמרי, או משנים או משפצים בית קיים, יש לתכנן את עיצוב הפנים כמה שיותר מוקדם, לפני שהשיפוצים יתחילו – אחרת לא תוכלו להגשים את החלומות שלכם מתהליך העיצוב.

האם אנחנו יכולים לעצב לבד?

כן, אתם יכולים לעצב בעצמכם, אבל עד גבול מסוים.

אמנם להוביל עיצוב פנים עצמאית יכול לחסוך לכם סכומי כסף משמעותיים, אך ייתכן שזה לא יוביל לתוצאות הטובות ביותר שתוכלו לקבל. עליכם לשאול את עצמכם, האם יש לכם יכולת להבין בעצמכם מה הצרכים של החלל? האם אתם אנשים יצירתיים? האם יש לכם ידע לשנות תוכנית, להזיז נקודות חשמל, מים ועוד? אם התשובה היא לא, כנראה שלא כדאי להתעסק בעיצוב פנים בעצמכם.

בנוסף, לא בטוח שעיצוב פנים בעצמכם יחסוך לכם את הכסף כמו שאתם חושבים. תהליך נכון של תכנון ועיצוב יכול לחסוך לכם מרווח ענק של טעויות שחלקן יעלו לכם בכסף ואחרון יעלו בבריאות 😊.

לצד זה מעצבות פנים עובדות עם ספקים ויצרנים שמעניקים להן הנחות, והן גם יודעות איפה לרכוש את הריהוט והחפצים הנדרשים, כך שייתכן שמעצבת פנים תוכל לספק לכם מחירים זולים יותר ותוצרים איכותיים יותר.

טיפ חשוב: תבדקו שמעצבת הפנים שלכם יכולה ללוות אתכם לחנויות שאתם רוצים ולא רק לחנויות שהיא עובדת איתם. לא מעט פעמים מעצבים "דואגים" לכם להנחה אך הם מקבלים מאותה מכירה עמלה. לא צריכה להיות לכם בעיה – אנחנו מאמינים בשקיפות.

לרוב לא נמליץ לבצע תהליך עיצוב פנים בעצמכם במידה והשינויים שאתם רוצים הם גדולים. ייתכן שפשוט תתבאסו מהתוצאה שתיצרו בעצמכם, ולבסוף תשכרו שירות של מעצבת פנים שתשפר את המצב בכל מקרה.

עיצוב חלל

אז איך תבחרו מעצבת פנים?

הצעד הראשון בבחירת מעצב פנים הוא זיהוי הסגנון וההשראה שלכם. יהיה עליכם לדעת מה אתם רוצים, מה התקציב שלכם ומה כמות הזמן שאתם מוכנים להקדיש לפרויקט. אם אין לכם מושג לגבי סוג העיצוב שאתם אוהבים, חפשו השראה לסגנון המדבר אליכם ואל משפחתכם.

 • הסתכלו על מגזיני עיצוב או אתרי עיצוב, חפשו השראה. בדקו את העיצובים וכאשר אתם מוצאים דוגמא מעניינת, שמרו את התמונה ואז רשמו את שם המעצב.
 • עיינו בתיקים של הקבלן והאדריכל שלכם ובקשו מהם הפניות למעצבות פנים.
 • אם לחבר או לבן משפחה יש בית עם סגנון נהדר שאתם אוהבים, בקשו את הפרטים של מעצבת הפנים שלו.
 • אתם מוזמנים להשאיר פרטים בתיבה מטה ומעצבת פנים מומלצת שלנו תחזור אליכם.
צריכים הום סטיילינג לבית? השאירו פרטים לתיאום שיחה

כמה עולה עיצוב פנים?

המחיר של תהליך עיצוב פנים מתומחר בדרכים שונות, כך שלא ניתן לתת סכום מסוים עבור עיצוב פנים. אלה חלק מדרכי התמחור:

 • עבור מ"ר: בהתבסס על שטח הבית, המעצב מציע סכום מסוים עבור כל מ"ר.
 • אחוז העלות הכוללת: המעצב מחשב את המחיר הכולל של הפרויקט כולל מוצרים ושירותים. בהתבסס על העלות הכוללת, הוא יגבה כ -6% -15% כדמי עיצוב, לדוגמה.
 • עמלה על קנייה: המשמעות היא שהמעצב יגבה פרמיה על כל מוצר שאתה קונה.
 • סכום חד פעמי: המחיר מבוסס אך ורק על שיקול הדעת של המעצבת.

בנוסף בלינק כאן יש דוגמאות לתמחור.

עיצוב פנים למרפסת

אז שיהיה בשעה טובה

אם הגעתם עד לכאן אתם כנראה לקראת עיצוב דירה חדשה, או שיפוץ דירה וזה משמח מאוד.

שיהיה לכם המון בהצלחה והכי חשוב תהנו מהתהליך!

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
עוד כתבות שעשויות לעניין אותך
קרין מרום

קרין מרום

אני קרין. חיה ונושמת עיצוב והום סטיילינג. המגזין הזה קם כדי לתת לכם טיפים, רעיונות, השראה וידע בשיפוץ הבית הקיים או בתכנון הדירה החדשה שלכם.

מחפשים מעצב/ת פנים? השאירו פרטים לתיאום שיחה

צריכים הום סטיילינג לבית?
השאירו פרטים לתיאום שיחה