אחד ומיוחד: הכל על עיצוב מונוכרומטי

סגנון עיצובי שמשדר תחכום, סגנון ותופתעו לגלות שדווקא קל ליישום הוא המונוכרום. הקפדה על צבע מוביל בחלל והצמדות אליו בבחירת הפריטים יוצרת קו עיצובי רציף שיכול להעלות את העיצוב שלנו לרמה הבאה.
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
עיצוב מונוכרומטי לבית

עיצוב מונוכרומטי הוא טרנד שסוחף לאחרונה רבים המבקשים ליצור איזשהו קו אחיד, מתוחכם והרמוני בחלל.
בחירה נכונה של הצבע עבור החלל יכולה להוציא ממנו איכויות שונות שלא יבלטו בעיצוב אחר המערבב צבעים.

מה כל כך מושך בעיצוב המונוכרומטי

אני אישית מוצאת שקל להיצמד לעיצוב מונוכרומטי, לא מסובך ליישם אותו ולבצע את הבחירות הנכונות בהתאם אליו גם ללא עזרה מקצועית וכאן היתרון שלו.
העקרונות הפשוטים שמתווים לנו טווח בחירות קל ומצומצם יותר המתבסס על בחירה אינטואיטיבית לפי התאמת צבעים בעיקר מבטיחים לנו ביצוע מוצלח.

לשם כך, אפרוט בפניכם את הקווים המנחים בסגנון המונוכרום, כיצד ליישמם וכיצד ליצור חלל כך שלא יהיה "משעמם" מדיי או "צעקני" מדיי.

עקרונות העיצוב המונוכרומטי

לא שליכטה של גוון אחד בלבד

העיצוב המונוכרומטי לא קובע שיש לבחור גוון אחד לכל מרכיבי החלל.
הכוונה היא שיש צבע (גוונים של אותו הצבע) שולט בחלל שאיתו נשלב פריטים דיי נייטרלים שיתנו לו את הבמה. המטרה היא ליצור חלל חיי, אחיד ומסוגנן.

שימוש בגוונים מהפלטה

לאחר שנבחר צבע מוביל, יש ליצור פלטת גוונים סביבו, כלומר גוונים שונים של אותו צבע, שמתכתבים איתו וקרובים אליו אך בעלי תתי-גוונים אחרים: בהירים מעט יותר, שקופים, כהים, חמים, קרים.

גיוון במרקמים בעיצוב מונוכרומטי

אחד מעקרונות-העל של העיצוב המונוכרומטי: גוונו במרקמים, בחומרים, בצורות ובגדלים של הפריטים מפלטת הצבעים הנבחרת.
זו הדרך ליצור מונוכרום חכם ולחבר אותו לחלל בצורה שלא תיראה כמו מרפאה.
דוגמאות לגיוון במרקמים
הכי קל להדגים זאת בטקסטיל: כריות- בחרו צורות שונות מבדים שונים – פרוותיים, גסים, רקמות וכו', גוונו במרקם האריגה של השטיח ועוד.
דוגמא נוספת היא בחירת רהיטים מחומרים שונים למשל ארונית טלוויזיה מעץ ישן שנותנת קריצה ללוק הכפרי, לעומת כורסת סלון מודרנית לגמרי. הקו שמחבר את כל האוסף הזו הוא הגוונים מאותה פלטה שבחרנו בסעיף הקודם.

צריכים הום סטיילינג לבית? השאירו פרטים לתיאום שיחה

גיוון בהדפסים

גם כן עקרון חשוב ביותר. שחקו עם ההדפסים של הפריטים השונים בחלל בהם הצבע המוביל והעיקרי יהיה מהפלטה שבחרנו בשלל גוונים ממנה אך אפשרי לגמרי שיהיו שם מעט גוונים אחרים, זה בעצם מראה שאנחנו "רמה מעל" ושהצלחנו לשלב את העיצוב בצורה מקצועית. למשל בחלל בגוון מסויים, אם נרצה למשל שטיח באותם גוונים, זה לגמרי יכול לעבוד עם שטיח שבו הגוונים השולטים בו הם אלו שבחרנו מהפלטה, אך בשילוב צבעים אחרים בצורה עדינה יותר, מה שמראה מעט גיוון וסגנון שהוא יותר "נושם" ופחות "פנאטי" על גוון יחיד.
אופציות נהדרות נוספות לכך הן טפט, כריות, ציורים ועוד.

בסיס נייטרלי בעיצוב מונוכרומטי

זוהי שיטה שיותר קלה ליישום עצמאי ויש בה בסיס הגיוני לעבודה:
דאגו לקירות ולריצוף נייטרלים (גם מיטה וארון אם מדברים על חדר שינה, או כלים סניטרים נייטרלים) ועליהם הלבישו את המונוכרום.
כך המונוכרום מודגש בחלל ולא "בולע" אותו וכך גם ניתן לשנות בהמשך לסגנון אחר ביתר קלות (או במילים אחרות: לא תאלצו לצבוע מחדש את כל החדר כי חשבתם שמונכרום אדום זו אחלה אופציה לחדר שינה ואחרי חצי שנה החלטתם שקירות אדומים זה טו מאץ').
במקום ריצוף באותם גוונים ניתן לבחור שטיח גדול בגוונים אלו, במקום קיר- וילון, במקום מיטה- כיסוי המיטה וכו'.

מקום של כבוד

תנו במה לגוונים הנבחרים בפלטה, במקומות מרכזיים ובולטים ברחבי החדר: האקססוריז יצטרכו להיות בגוונים אלו, וגם כל פריט משמעותי אחר כמעט.
אם לא- זה לא יהיה אותו עיצוב מונוכרומטי אליו אנו שואפים, אלא זה עשוי להראות כמו חדר עם כל מיני אקססוריז לא קשורים שבמקרה נבחרו בערך באותו צבע ויוצרים תחושה לא מוגדרת בחלל.
הגוון חייב להיות מספיק משמעותי בחדר כדי שיבינו שהוא המוטיב המרכזי.

שילובים לאמיצים ולמתקדמים בעיצוב מונוכרום

מחויבות

אם אתם בטוחים שזה ה-גוון שלכם ואתם לגמרי סגורים שהוא מתאים לחלל, ניתן לעלות מדרגה על ידי שילוב הגוון בקיר כוח באחד מקירות החדר על ידי טפט או צביעה למשל, או אם מדובר על חדר אמבטיה מונוכרומטי- ניתן לבחור קרמיקות בקיר הכוח באותו גוון רצוי.

זריקה של צבע אחר

ניתן לשלב גם פריטים (מעטים אך בולטים מספיק כדי שלא ייראו כ"טעות" אלא "בכוונה") בצבע אחר לגמרי, שנוכחותם תדגיש עוד יותר את פלטת הגוונים הנבחרת ותתמוך בה על ידי אותו ניגוד.
כך למשל בחדר בגוון הטורקיזי ניתן לראות את הכריות בגווני בורדו ופטל שלגמרי בולטות פה וברור שזו אמירה עיצובית בתוך הפלטה הכחולה, אך הן בעצם מדגישות את הטון הכחול.

בחדר הורדרד לעומת זאת ניתן לראות את העוצמה של הוורודים שרק גדלה עם ההדגשות הכתמתמות פה ושם.

קים קרדשיאן למשל הוציאה לפועל את סגנון המונוכרום בצבעים רכים ונייטרלים לגמרי, בשילוב עם קווים נקיים ומינימליזם מוקפד מאוד.

אז לפני שאתם תופסים מברשת

אני מקווה שחידדתי לכם כאן איך ליישם את עיצוב המונוכרום בצורה נכונה וחכמה שתעבוד לכם בחלל, ואם לא- אז אולי לפחות קיבלתם רעיון והשראה ליישום באופן מצומצם יותר אצלכם.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
עוד כתבות שעשויות לעניין אותך
קרין מרום

קרין מרום

אני קרין. חיה ונושמת עיצוב והום סטיילינג. המגזין הזה קם כדי לתת לכם טיפים, רעיונות, השראה וידע בשיפוץ הבית הקיים או בתכנון הדירה החדשה שלכם.

צריכים הום סטיילינג לבית?
השאירו פרטים לתיאום שיחה