ריצוף מצוייר- איך, כמה ואיפה

ריצוף מצוייר שכולל הדפס יכול לתת טון מיוחד בחלל, לתחום ולהדגיש חללים בצורה חכמה. במידה הנכונה הריצוף המקושט יכול להיות הטאץ' שלא ידעתם בכלל שחסר לכם בחלל. אז איך ליישם עיצוב כזה, באילו חדרים וכיצד- הכל כאן.
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
ריצוף מצוייר

ריצוף מצוייר, מקושט, מודפס הוא אופציה נהדרת להדגיש או להקפיץ חללים מסויימים. בין אם דרך הדפס מודרני וחדשני או הדפס ישן עם ניחוח של פעם- שימוש נכון בריצוף כזה יכול לעשות פלאים בעיצוב החדרים ולקחת את כל העיצוב צעד אחד קדימה.

חדרים שבהם כדאי לבחור בריצוף מצוייר

ריצוף מצוייר הוא מיוחד מאוד, צריך לראות בו כאקססורי או כאמצעי להעצמת חלל מסויים.
ריצוף שכזה איננו בחירה שמתאימה לכל הבית או לחללים גדולים כמו הסלון או חדרי השינה.

ריצוף מודפס מתאים בעיקר לחללי רחצה וחדרי שירותים, שכן אלו לרוב חללים יותר קטנים, פחות עמוסים וממילא עמוסי אריחים- גם בריצוף וגם בחיפויי הקירות. לכן גיוון הקרמיקות ובחירת אחת הצלעות של החלל להיות מקושטת בהדפס יכולה לבוא כקיר כוח או כריצוף.

ביתר החדרים האחרים אם נרצה לקשט את הרצפה ולתחום חלל ניתן להשתמש בשטיחים או בקיר כוח.

רצפה מצויירת במטבח?

לגבי מטבחים- יש שיבחרו לבצע ריצוף מקושט בחללים אלו, אך לדעתי זה פחות נכון כיוון שזה יוצר תחימה מאוד ברורה- ואף בולטת מדיי לחלל המטבח שהוא בסופו של דבר המשך ישיר של חלל הסלון. הזרימה והקשר בין שני חללים אלו חשוב מאוד לאיזון ולהרמוניה של החלל ה"ציבורי" בבית.
תחימת המטבח בריצוף מודפס יכולה ליצור ניתוק ובלגן בחלל הגדול והמשותף מה שיוצר תחושה של שני חדרים לא קשורים ובעצם הריצוף של המטבח יכול להתנגש ולהפריע לעיצוב הסלון. זה מצב שנרצה למנוע ולכן אני ממליצה לשמור על אותו קו עיצובי ובפרט אותו ריצוף גם בסלון וגם במטבח.

השיקולים העקריים בבחירת הריצוף המודפס

האם אתם באמת רוצים את זה?

יש המון דברים שצריך להביא בחשבון אך הראשי מביניהם הוא ה"מחויבות" לריצוף שכזה. כלומר, חישבו עם עצמכם האם ריצוף מצוייר ומודפס מתאים לכם. האם לא מדובר כאן בהיסחבות אחרי טרנד ששמעתם עליו או שאמרו ש"אתם פשוט חייבים כזה!".
אם זה באמת סגנון שאתם מתחברים אליו- לכו על זה ובגדול. אם לא- לכו על גוון שונה של ריצוף, גם זה יוצר תחימה והדגשה מעניינת בחלל.

תכנון החלל בצורה נכונה

גם אם אתם מאוד מתחברים לאריחים מצויירים, לא בהכרח שהם מתאימים לקו העיצובי שאתם מובילים בחלל.
זה מוביל אותי לנקודה של התכנון. כלומר, אם אתם יודעים שריצוף מצוייר הוא משהו שתרצו בהחלט ליישם- קחו זאת בחשבון בתכנון החלל והחלטה על הסגנון העיצובי. התחילו מהמוטיב העיקרי בחלל- קיר כוח או ריצוף מודפס או בכלל סגנון עיצובי כמו המונוכרום, סגנון קלאסי או כל מוטיב אחר שחשוב לכם להדגיש ולתת לו מקום.
כך שהחלטה על ריצוף מצוייר צריכה לבוא יחסית בהתחלה של תכנון החלל. לאחר שתגיעו להחלטה על החלל שלכם- גיזרו משם את יתר ההחלטות.

צריכים הום סטיילינג לבית? השאירו פרטים לתיאום שיחה

מה מתאים לריצפה עם הדפס

ובכן זה בהחלט תלוי בהדפס שבחרתם אבל בעקרון ההדפס של הריצוף מכתיב מאוד את יתר מרכיבי החלל מבחינת הסגנון- שיתאים לסגנון של ההדפס (מודרני וגאומטרי לעומת קלאסי וענתיקה) וכן לצבעים- שיופיעו בחלל גוונים שמופיעים בגווני ההדפס.
בעקרון לא הייתי מיישמת קיר כוח או כל הדפס אחר באריחי הקירות- בחלל רחצה שכולל ריצפה מודפסת. הריצפה במקרה כזה עמוסה מספיק, יוצרת פוקוס ומושכת את תשומת הלב ולא נרצה הדפס נוסף שיתנגש איתה או להמשיך עם ההדפס הזה גם לקירות- מה שיצור תחושה מעיקה, עמוסה מדיי שעשוייה אף להקטין את החלל. (וחדרי רחצה לרוב אינם גדולים גם כך).
הייתי ממליצה ללכת על אריחי קירות אחידים, חלקים, בעלי גוון אחיד שמקושר לגוון של הריצוף. זה יצור המשכיות וקשר בחלל מה שיצור תחושה של עיצוב מתוחכם והרמוני.
אופציה נוספת היא ללכת על חיפוי הכי נייטרלי שיש- לבן או קרמי שגם יתן במה לאלמנט הבולט בחדר- הריצוף וגם לא יתחרה בו, ויאפשר לנו להוסיף אקססוריז מקשת הגוונים של העיצוב.

דוגמאות לריצוף מצוייר

כאן למשל הטראצו קורץ לנו לריצופים "של פעם" שכולנו רצנו להחליף מייד אך כאן זוהי גרסת רטרו עדכנית. שימו לב כיצד הקירות לבנים, הארונות לבנים ודווקא השיש בוצ'ר סוגר הכל ביחד:

דוגמא נוספת לרטרו סופר מודרני היא כאן. ההדפס עמוס יחסית אך הצליחו "להרגיע" את האווירה באמצעות חיפוי לבן חלק ונקי בקירות , קווים נקיים בארונות ובמקלחון ותוספת נהדרת עם קריצה לטבע בדמות העציץ הירקרק:

כאן אנחנו כבר פוגשים ריצוף עם קריצה של וינטג' ונוסטלגיה של אריחים מקושטים בניחוח ענתיקה.
השימוש בה לא מחייב חלל שכולו ירגיש לנו מיושן אלא דווקא השימוש בריצוף כזה יכול לתת תחושה מודרנית מאוד בחלל ולראות בכך בעצם שימוש עדכני בטרנד העתיק. גם כאן הכל מאוזן באמצעות רקע לבן ונקי.

כאן יצרו תחושה קלאסית לגמרי באמצעות הריצוף שגווניו עדינים והסגנון שלו משתלב עם הארונות והברזים המקושטים שסוגרים לנו לוק על-זמני מנצח.

ובדוגמא כאן ניתן לראות התאמה מושלמת של הריהוט לריצוף: הכחול המהמם הזה נמצא בריצוף ומודגש באמצעות אריחים אפרפרים נקיים ביוצרים רקע לכל ההתרחשות הזו

טאצ'ים נוספים להשלמת החדר

אז כמו שאמרנו כבר בעבר- אלוהים נמצא בפרטים הקטנים וכמה שזה חשוב במקרה שלנו.
אם הריצוף שלנו לא יפגוש השלמה בדמות אביזרים שפזורים בחלל בגוונים תואמים, העיצוב ייראה תלוש ולא "מושלם".
הוסיפו על השיש עציצון בגווני הריצוף, סט סבון וכוס בגוונים אלו, אולי אפילו תמונה קטנה שתלויה היכן שהוא , מבשם חדרים ועוד.
ובל נשכח את נושא הטקסטיל שאני חוזרת ומדגישה כמעט בכל הזדמנות אפשרית. הטקסטיל הוא חלק משלים ובלתי נפרד מהעיצוב שלנו! בחרו מגבות ושטיחונים בהתאם לעיצוב של החלל שלנו ותקבלו טאץ' נוסף שהרבה אחרים מפספסים.
הנה כמה דוגמאות:

תראו כאן איך המגבות תואמות בגוון מושלם את הריהוט והריצוף!

כאן הברזים, המנורות והסבוניות בגוון כמעט שחור יוצרים הדגשות ונגיעות קטנות בחלל, בדומה להדפס של הריצוף כאן.

הגוון הורדרד כאן חוזר בפס העדין במגבות ובמדפים. יש מושלם מזה?!

לסיכום,

לא משנה איזה הדפס תבחרו, העיקר שהוא יתאים לכם, לצרכים שלכם ולחלל לכם.
לאחר שתגיעו למסקנה שאתם שלמים לגמרי עם ריצוף מעוצב ומודפס, בחרו את האחד שנכון עבורכם והשלימו אותו עם ריהוט מתאים, רקע שיתן לו במה וכמובן אקססוריז שישלימו הכל ויחברו לכם את כל התמונה יחד. בהצלחה!

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
עוד כתבות שעשויות לעניין אותך
קרין מרום

קרין מרום

אני קרין. חיה ונושמת עיצוב והום סטיילינג. המגזין הזה קם כדי לתת לכם טיפים, רעיונות, השראה וידע בשיפוץ הבית הקיים או בתכנון הדירה החדשה שלכם.

צריכים הום סטיילינג לבית?
השאירו פרטים לתיאום שיחה