עיצוב פינת עבודה למקסימום נוחות, יעילות וריכוז

לאחרונה יותר ויותר אנשים נאלצים לעבור לעבוד מהבית עקב המצב בארץ ובעולם והמגמה צפוייה להמשך גם לאחר שהמחלה תחלוף מן העולם. רבים צריכים למצוא פתרון למשרד ביתי או פינת עבודה ביתית שתאפשר להם לעבוד בנוחות וביעילות כל הטיפים החשובים- כאן.
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
עיצוב פינת עבודה

זה לא סוד שבשנה האחרונה יותר ויותר אנשים עוברים לעבודה מהבית.
המצב בישראל ובעולם הציב לפנינו אתגרים חדשים ומצבים בהם לא נתקלנו קודם לכן ובתוך כך- הישארות מרובה בבתים, הן עקב סגירת השוק והן עקב בידודים למיניהם- וזה מביא עובדים רבים לעבוד מן הבית, מה שמצריך פתרונות חכמים מתחום ההום סטיילינג ליצירת פינת עבודה נוחה.

הגל הזה הביא איתו גם תובנות חדשות לחברות הגדולות שהבינו שגם בלי קשר למצב של מגיפה עולמית, עבודה מהבית היא פתרון יעיל עבורן כמעסיקות עקב חיסכון בהוצאות של שכירות, מיזוג, מזון ותחזוקת מבנה, אך גם זהו גם פתרון יעיל עבור העובדים שצריכים להישאר עם הקטנטנים ולהספיק שלל משימות שב"מצב רגיל" לא היו מספיקים וכך נחסכות להן שעות רבות של עמידה בפקקים ברחבי הארץ, עלויות דלק ועוד.

לאחרונה שמעתי על לא מעט אנשים שלקחו מעצבת פנים להסבת חדרים בבית לטובת פינת העבודה. מורגשת מגמה של מעבר לעבודה מהבית והרושם הוא שהיא תימשך ותתגבר גם בלי קשר למצב הבריאותי, כלומר גם אחרי שפרק הקורונה יחלוף מן העולם.

ובדיוק בשביל זה כדאי להיערך למצב פוטנציאלי בו ניאלץ לעבוד מהבית- כלומר ליצור פינת עבודה נוחה עד כמה שניתן בתנאים הקיימים, או- אם אתם קונים דירה חדשה- מומלץ מאוד לתכנן בה פינה שתוקדש ממש לעבודה מהבית, כדי שתחסכו לעצמכם אלתורים וויתורים בהמשך.

פינת עבודה בעיני היא פינה שצריכה להשרות עלינו רוגע, לאפשר לנו להתרכז בעבודתנו וכמובן- היא חייבת להיות נוחה בשלל היבטים- תאורה, ישיבה, גודל, גובה, כמות שקעים ועוד.

פינת עבודה בדירה חדשה

ובכן, אם בדיוק בתקופה הזו אתם מעצבים את דירתכם החדשה- זהו הזמן להביא בחשבון פינת עבודה.

שקעים מספיקים לפינת עבודה

במסגרת עיצוב הדירה ושלל שדרוגים- מומלץ להוסיף מראש שקעים שיספיקו לכל המחשוב והתאורה הדרושים לכם- מנורת שולחן, מחשב, שקעי אינטרנט, אולי גם שקע למדפסת, שקע להטענת הטלפון- ניתן אולי לייצר שקע USB מובנה בקיר. התייעצו עם בעלי המקצוע ליצירת השילוב שיתאים לצרכים שלכם.

דגשים בעיצוב פינת עבודה

מיקום מתאים

זהו עניין טריקי משום שהוא לגמרי תלוי בפונקציונליות שלכם בדירה- כמות הנפשות, כמות החדרים. אם התמזל מזלכם ויש לכם במקרה חדר עודף- הרי שהוא בחירה מושלמת למשרד.

ברוב המקרים לא זה המצב וכל החדרים הם חדרי שינה של בני הבית ואז צריך להיות יותר יצירתיים ולחשוב מחוץ לקופסא, ובנוסף- חשוב לשים לב לאופציה לשקעים או להולכת כאבלים בקירבת הפינה הנבחרת:
אם יש לכם קצת "אקסטרא" מקום בחדר השינה- באחת הפינות או באחד מהקירות לצד המיטה בהם תוכלו לשתול שולחן וליצור פינה לעבודה מהבית.

כנ"ל לגבי הסלון- אולי יש איזושהי "פינה מתה" שאינה בשימוש או שניתן להמיר את השימוש שלה לטובת פינת עבודה ראויה? להזיז מעט את הספות וליצור ביניהן חלל, להזיז את הצמח והאגרטל מהפינה ופתאום נופתע מגודל החלל שנוצר?

הסתובבו ברחבי הבית וחפשו פינות שאינן בשימוש או פינות שהשימוש בהן אינו דחוף וניתן לשנות אותו בלי לפגוע בפעילות השוטפת בבית.

פינת עבודה נודדת או ניידת

ואם בכל זאת אין אף פינה אפשרית כזו, נסו לחשוב על "פינת עבודה ניידת" כלומר- במהלך היום "להשתלט" על שולחן האוכל (או על השולחן בחדר הילדים בזמן שהם בבית הספר, או על פינת האוכל במטבח) לצרכי עבודה ובעת הצורך- "לקפל" הכל בזריזות ובמהירות.
פינה עבודה שכזו צריכה גם "להפתח" בקלות.
לכך יתאים יותר מחשב נייד שמטבע הדברים הוא יותר קליל להעברה.
בנוסף, צרו לכם סט של פריטים קבועים והכרחיים בלבד לעבודתכם שינדדו עמכם בכל פעם שפינת העבודה נפתחת ונסגרת.

דרך יעילה לכך היא ארגון במיכלים וקופסאות כשכולם נכנסים למעין קופסא גדולה או ארגז שיכיל את כל מה שאנחנו צריכים בעצם.

למשל- כלי כתיבה- צרו לכם אוסף מינימלי הדרוש לכם ואחסנו אותו בכלי מתאים.
מחברות וכו' – בקופסא ייעודית, דפים עם רשמים, סיכומים ותזכורות- רכזו בכלי נפרד.

צריכים הום סטיילינג לבית? השאירו פרטים לתיאום שיחה

כל אלו יתכנסו לתוך הקופסא הגדולה בסיום העבודה, ויצאו ממנה בקלות ובמהירות בתחילת העבודה. הקפידו לבחור רק את המינימום שבאמת דרוש לכם- אולי לא 10 גווני מרקר אלא רק אחד בצהוב זוהר וזהו? אולי רק עט כחול ושחור?

למרות שזה עשוי להראות לחלקכם אולי קצת מסורבל- טמון כאן יתרון של מינימליזם וארגון.
מי מאיתנו לא מכיר את השולחן המבולגן במשרד שבו כל הניירות נמצאים בערימות לא מסודרות, וכשמנסים לאתר את הפתק החשוב ההוא- כמובן שלא מוצאים?, מיליון עטים כשרובן בכלל יבשות ומקולקלות ובסוף אנו משתמשים רק בשתיים, סרגל שאף פעם לא השתמשנו בו, חישבו גם על כמות האבק המצטברת בין כל הפריטים המבולגנים על השולחן שאנחנו אף פעם לא מסדרים או מנקים…
האילוץ שמציבה לנו פינת עבודה נודדת יגרום לנו להיות יעילים ומסודרים יותר דווקא בגלל ה"נדידה" הזו!

רהיטים בפינת עבודה- הכי חשוב נוחות!

ביצירת פינת עבודה חשוב להביא בחשבון גם את השיקול הארגונומי בכדי שלא נזיק לבריאותנו.
בחירה לא נכונה של פריטים עשויה לעלות לנו ביוקר- גם עקב סבל פיזי מיותר וגם משום שבסוף לאחר שנבין את הבחירה השגויה- נשלם שוב על רהיטים נוחים ומותאמים, לכן- חסכו לעצמכם את כל זה מראש ובחרו נכון מהפעם הראשונה, גם אם זה אומר שהפריטים יהיו קצת יותר יקרים.
זכרו- אופציה זולה בנוחות בסוף תעלה לכם יקר.
אם אתם קונים שולחן- כמובן שמעבר להתאמתו לפינה המיועדת, בחרו אותו בגובה שיהיה לכם נוח לעבודה משרדית בישיבה, שולחן שיהיה יציב מספיק, בגודל מספיק ד כמה שניתן בהתאם לאילוצי החלל.

מבחינת הכיסא- אם אתם יוצרים לעצמכם פינת עבודה קבועה- בחרו כסא אורטופדי עם תמיכה מספקת לגב ועם אופציות כוונון להתאמה מירבית.

אופציה נוספת וקצת זולה יותר היא בחירת כיסא "פשוט" יותר והוספת כרית\ ריפוד אורטופדיים מתאימים. זהו סעיף חשוב מאוד, השקיעו בו מחשבה מרובה והשתדלו ליצור לעצמכם נוחות מירבית.

אביזרים נלווים להגברת הנוחות

משענת לידיים על גבי השולחן- תקל עליכם בשעות הרבות שתעבירו על השולחן המדובר, זה יתמוך בכם ויקל עליכם בעת ההקלדה או השימוש בעכבר.

משענת לרגליים -לרוב, ישיבה עם רגליים על הרצפה ב90 מעלות אינה האופציה הכי נוחה עבורנו ומשענת לכפות הרגליים יכולה ליצור תנוחה נעימה יותר.

תאורה מספקת לפינת עבודה

תאורה היא אספקט חשוב מאוד בתכנון פינת העבודה- צריך שהתאורה תהיה מספיקה ולא פחות מכך. תאורה מועטת תגרום לעייפות, אימוץ העיניים יתר על המידה ובסופו של דבר תפגע בנו.
הקפידו להציב את פינת העבודה במקום מואר ואם אינו מואר מספיק- הוסיפו מנורת שולחן שתגביר את התאורה ותיצור לנו סביבת עבודה מתאימה.

שולחן מתקפל נשלף

רעיון נוסף שניתן לקבל מדירות מיניאטוריות הוא שולחן מתקפל.
כמו שיש דירות שבהן המיטה נשלפת רק לפני השינה, ובבוקר מרימים אותה והיא מסתגרת בתוך ארון- קיים דבר דומה בשולחן: ניתן להתקין שולחן המחובר לקיר מסויים. כשלא עובדים, הוא שמוט כלפי מטה ולא תופס שטח וכשנרצה לעבוד – נרים אותו ל90 מעלות ואז הוא מתייצב אופקית כמשטח עבודה לכל דבר ועניין.

זה מתאים הרבה פעמים לחדר השינה- אם אין בו מספיק מקום להצבת שולחן גדול וקבוע: אם נרצה לעבוד בו במהלך היום, נוכל לעשות זאת, אך בערב לאחר העבודה ניאלץ לקפל את השולחן (ואת פינת העבודה, כמו שהזכרנו כבר, באמצעות ארגון חכם בקופסאות).

סגנון העיצוב הנכון לפינת עבודה ביתית

אז כמו שכבר הזכרנו, פינת העבודה צריכה לשרת אותנו לעבודה- המטרה המרכזית שלנו היא ליצור מרחב המאפשר ריכוז מירבי במשימות השוטפות.
בפינת העבודה אנחנו צריכים להרגיש רגועים וממוקדים. לכן, פינת עבודה הוא מקום לשימוש בקווים ובמוטיבים נייטרלים ונקיים.
כמובן שאפשר ליצור עיצוב עם מוטיבים מסויימים אך שקטים ועדינים יותר.
בעיניי, פינת העבודה היא לא המקום להתפרע וללכת עד הקצה בעיצוב אדג'י עם תעוזה אלא דווקא מקום בו נרצה "להוריד את הווליום".

בחירת שולחן נקי על גבי קיר נקי, עם פריטים ואקססוריז נייטרלים ובגוונים בהירים תיצור פינה שקטה, נעימה ומרכזת. פחות מומלץ "לזרוק" צבע פה ושם ולהשתמש באקססוריז צבעוניים וזועקים.

פינת עבודה בסגנון הבוהו שיק יכולה להשרות אווירה רגועה ונינוחה, הסגנון הנורדי יכול ליצור פינה נקייה, שקטה וחלקה ועוד.

הנה כמה דוגמאות לפינות עבודה מעוצבות בצורה מקסימה שגם תורמת למהלך העבודה השוטפת:

לסיכום,

אני מקווה שהמאמר הזה עזר לכם לחדד את הצרכים שלכם מפינת העבודה ושקיבלתם רעיונות כיצד ליצור הלכה למעשה פינת עבודה שתתאים לכם ולחלל הנתון בידיכם תוך התחשבות בהיבט של נוחות ואורטופדיה- כי כמו שהחודשים האחרונים מדגישים לנו- הכי חשוב זה הבריאות שלנו!

בהצלחה!

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
עוד כתבות שעשויות לעניין אותך
קרין מרום

קרין מרום

אני קרין. חיה ונושמת עיצוב והום סטיילינג. המגזין הזה קם כדי לתת לכם טיפים, רעיונות, השראה וידע בשיפוץ הבית הקיים או בתכנון הדירה החדשה שלכם.

צריכים הום סטיילינג לבית?
השאירו פרטים לתיאום שיחה